Wiadomości branżowe

Beata Sadowska: Same możemy zadbać o to, żeby rak piersi został wcześnie wykryty. Niektóre historie moich przyjaciółek niestety zakończyły się tragicznie

Beata Sadowska: Same możemy zadbać o to, żeby rak piersi został wcześnie wykryty. Niektóre historie moich przyjaciółek niestety zakończyły się tragicznie
Ambasadorki 12. edycji kampanii Dotykam=Wygrywam organizowanej przez Fundację Wsparcie na Starcie apelują do wszystkich pań jednym hasłem: podejmij prosty, ale kluczowy krok – dotknij swoich piersi i sprawdź, jak się czują. Beata

Ambasadorki 12. edycji kampanii Dotykam=Wygrywam organizowanej przez Fundację Wsparcie na Starcie apelują do wszystkich pań jednym hasłem: podejmij prosty, ale kluczowy krok – dotknij swoich piersi i sprawdź, jak się czują. Beata Sadowska, która wspiera tę akcję od samego początku, przekonuje, że wystarczy kilkanaście minut raz w miesiącu, by zrobić samobadanie gruczołów piersiowych i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Gdy zaś wyczuwalne są jakieś guzki lub zgrubienia, warto się skonsultować z lekarzem, który pomoże wyjaśnić wszystkie wątpliwości i w razie choroby szybko podejmie leczenie.

Z raportu OECD „Health at a glance. Europe 2022” wynika, że w Polsce częściej niż w innych krajach diagnozujemy raka piersi w późniejszych stadiach. Tylko 41 proc. pacjentek otrzymuje diagnozę na wczesnym etapie, podczas gdy średnia EU to 51 proc. Dlatego też znane Polki zachęcają wszystkie panie do samobadania piersi.

– Jestem ambasadorką akcji Dotykam=Wygrywam od pierwszej edycji. Jest to niezmiernie ważna akcja, bo statystyki są wciąż zatrważające – nadal jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o wczesne wykrywanie raka piersi, i niestety jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o umieralność na ten nowotwór. Samobadanie piersi może nam uratować nie tylko zdrowie, ale też życie, więc dlaczego tego nie robić? Jest to bardzo ważna akcja, podpisuję się pod nią jedną i drugą łapą. Jedną i drugą łapą robię też samobadanie – mówi agencji Newseria Lifestyle Beata Sadowska.

Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: oględzin gruczołów piersiowych przed lustrem i badania palpacyjnego, które polega na odpowiednim dotykaniu i uciskaniu piersi tak, by wyczuć wszelkiego rodzaju zgrubienia i guzki. Beata Sadowska przyznaje, że z każdym kolejnym badaniem nabiera się coraz większej wprawy i przekonuje dotąd jeszcze wszystkie nieprzekonane panie do tego, by również spróbowały tej prostej metody.

A to już wiesz?  Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić

– Zdecydowanie więcej kobiet dzisiaj robi samobadanie piersi, na pewno zmienia się to na lepsze, ale jeszcze dużo pracy przed nami. Fundacja Wsparcie na Starcie robi mnóstwo akcji w szkołach, przeprowadza różne pogadanki i prezentacje, jak samej w domu odpowiednio badać piersi – mówi dziennikarka.

Sadowska przyznaje, że w jej otoczeniu są kobiety, które zmagają się z nowotworem piersi. W niektórych przypadkach rak został wykryty w zaawansowanym stadium i niestety nie udało się już z nim wygrać.

– Na szczęście w mojej najbliższej rodzinie nie mamy takich historii i oby tak pozostało. Były natomiast takie sytuacje wśród moich najbliższych przyjaciółek i niektóre z nich niestety zakończyły się tragicznie. Pamiętam też jedną historię z Justyną, która zachorowała na raka. Zadzwoniła ona do mnie po wizycie u lekarza i mówi: „Lekarz zapytał: Co chciałaby pani usłyszeć, że to geny? Muszę panią zmartwić, że pani sama sobie na to zapracowała”. Więc jeśli możemy same sobie zapracować na raka, to możemy też same zadbać o to, żeby on się nie pojawił, a jak już się pojawi, to żeby został wcześnie wykryty – dodaje Beata Sadowska.

Rak piersi jest drugą, po raku płuc, przyczyną zgonów nowotworowych u kobiet. W grupie kobiet między 20. a 44. rokiem życia jest na pierwszym miejscu zarówno pod względem zachorowalności, jak i umieralności. W grupie kobiet powyżej 50. roku życia stanowi aż 80 proc. zachorowań.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy