Podroże

Cejlońskie rękodzieło

Cejlońskie rękodzieło
Informacja prasowa 2 stycznia 2017 r. Cejlońskie rękodzieło Piękno kultury cejlońskiej bierze się z poszanowania tradycji. Mieszkańcy wyspy ciężko pracują, a ich życie nie opływa

Informacja prasowa
2 stycznia 2017 r.

Cejlońskie rękodzieło

Piękno kultury cejlońskiej bierze się z poszanowania tradycji. Mieszkańcy wyspy ciężko pracują, a ich życie nie opływa w luksusy. Brakuje tutaj licznych reklam, które kusiłyby mieszkańców. Na Sri Lance krzyżują się tradycje czterech religii, co wpływa na bogactwo i różnorodność kulturową. Jednym z licznych elementów łączących Lankijczyków wszystkich wyznań jest piękne rękodzieło, ręcznie zdobione tkaniny oraz rzeźbione w drewnie maski. O tej wyjątkowej tradycji opowie ekspert marki Akbar.

Niezależnie od wyznania w większości cejlońskich domów spotkamy się z maskami, które mają strzec domowników przed złymi mocami i wpływem demonów. Najpopularniejszą jest maska Gurulu Raksa, która przedstawia potwornego ptaka z wytrzeszczonymi oczami. Najczęściej trzymana jest na zewnątrz domu. Rodzajów masek jest wiele, a każda z nich stanowi tradycyjny element lankijskiej kultury.

Przerażające maski
Niezliczona plejada barw i kolorów sprawia, że każda maska staje się dziełem sztuki. Dodatkowo wszystkie wytwarzane są ręcznie przez mieszkańców wyspy, co sprawia, że każda z nich jest unikatowa. Maski przedstawiają oblicza demonów, co w połączeniu z jaskrawymi barwami daje często przerażający efekt. Wieszane są nad wejściem lub na gmachach domów. Wykonanie takiej maski jest bardzo pracochłonne. W całości rzeźbione są w drewnie kaduru, które charakteryzuje się wyjątkową miękkością.
Warto zwrócić uwagę na ich bogate wykorzystanie. Główną funkcją masek jest ochranianie domu oraz jego mieszkańców, jednak ich używanie wpisane jest także w wierzenia Lankijczyków. Zakłada się je w trakcie rytualnych tańców, przy występach oraz w tradycyjnej medycynie.

Piękne tkaniny
Będąc na Sri Lance warto również zwrócić uwagę na lankijskie materiały, które są ręcznie zdobione. Najczęściej spotykanym sposobem jest znana również w Polsce metoda batikowa. Polega ona na nakładaniu kolejnych warstw wosku oraz barwieniu tkanin w miejscach, w których nie są jeszcze nim pokryte. Efektem takiej pracy są piękne obrusy, narzuty czy barwne ubrania, które możemy spotkać na wyspie. Biorąc pod uwagę czasochłonny proces wytwarzania takiego materiału, jego koszt może być wysoki. Patrząc jednak na te wyjątkowe dzieła sztuki, można stwierdzić, że warte są swojej ceny.

A to już wiesz?  Szumią sosny na gór szczycie…

Aromatyczna herbata
Kolejnym ważnym elementem cejlońskiej tradycji jest herbata. Sri Lanka słynie z jej produkcji. Wyspa jest jednym z niewielu miejsc, gdzie dwa górne listki i pączek zbierane są w tradycyjny sposób, wyłącznie przez kobiety. Plantacje herbaty na Sri Lance należą do najczystszych na świecie. Właśnie tam uprawiana jest prawdziwa, lankijska herbata Akbar. Dodatkowo dzięki temu, że proces jej zbierania i pakowania odbywa się na wyspie, mamy gwarancję, że cały aromat czarnej herbaty zostaje szczelnie zamknięty w opakowaniu.
Zarówno ręcznie zdobione materiały, pięknie rzeźbione maski i figurki oraz ręcznie zbierana herbata stanowią nieodłączny element lankijskiej kultury. Jeśli chcemy poczuć cejlońską atmosferę w naszym domu, warto zaparzyć sobie filiżankę, czarnej i aromatycznej herbaty Akbar i spojrzeć na piękno wyspy zaklęte w zdjęciach, które dzięki marce Akbar możecie zobaczyć na własne oczy. Wystarczy wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest wycieczka dla dwóch osób na Sri Lankę. Więcej informacji o konkursie na stronie www.akbar.pl

Więcej informacji o Akbar:
Akbar to mieszanka wyśmienitych herbat, pochodzących z najczystszych plantacji na świecie – górzystych, zachodnich stoków Sri Lanki. To, co ją wyróżnia to intensywnie czerwona, szlachetna barwa i cudowny, głęboki aromat, charakterystyczny dla wysokogórskich gatunków. O jej wyjątkowości świadczy cejloński lew, który znajduje się na każdym opakowaniu herbat Akbar i gwarantuje, że jest ona w 100% herbatą cejlońską. Nad całym procesem upraw, zbiorów i pakowania herbat Akbar, od ponad pięciu pokoleń czuwa Akbar Brothers. Jest to rodzinna firma, która dzięki nowoczesnej technologii przetwarzania i pakowania, potrafi zamknąć w pudełku cały aromat i bogactwo smaku cejlońskich liści herbacianych. To właśnie tym procesom zawdzięczamy szlachetną barwę i głęboki aromat herbaty Akbar. Dystrybutorem marki w Polsce jest firma Levant Foods, która oferuje czarne, cejlońskie herbaty w trzech odsłonach: Pure Ceylon, Earl Grey oraz Gold.

A to już wiesz?  Kontrowersyjne piękno: oto kanony kobiecej atrakcyjności, które szokują

Więcej informacji o LEVANT Foods:
LEVANT Foods – importer, eksporter i producent najwyższej jakości produktów spożywczych – to firma z 25-letnią tradycją. Odkąd powstała w 1991 r., stała się ważnym partnerem handlowym dla polskich i zagranicznych firm. Dynamiczny rozwój i przemyślana polityka firmy sprawiły, że zaufali nam znani i cenieni światowi producenci artykułów spożywczych, z którymi współpracujemy na zasadach wyłączności. Marki w portfolio LEVANT to m.in.: Ahmad Tea London, Kuhne, Sandra (przetwory owocowe i warzywne), Sandrini (produkty kuchni śródziemnomorskiej), Adriana, Siblou (ryby i owoce morza), Champion (dodatki do kawy i herbaty), Splendor (owoce i warzywa w puszkach).

Wysoką pozycję rynkową firmy potwierdza m.in.: uzyskany ośmiokrotnie tytuł „Gazele Biznesu”, certyfikat D&B – „Przejrzysta firma” oraz członkostwo w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Więcej informacji znaleźć można na stronie producenta www.levant.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy