Biznes Problemy społeczne

Dyskusja na temat poprawy jakości powietrza w Polsce na XXVII Forum Ekonomicznym

Dyskusja na temat poprawy jakości powietrza w Polsce na XXVII Forum Ekonomicznym
6 września zapraszamy na panel dyskusyjny „Jak skutecznie rozwiązać problem smogu?” w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w

Data publikacji: 2017-08-31
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Dyskusja na temat poprawy jakości powietrza w Polsce na XXVII Forum Ekonomicznym
Kategoria: Problemy społeczne, BIZNES

6 września zapraszamy na panel dyskusyjny „Jak skutecznie rozwiązać problem smogu?” w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Dyskusja na temat poprawy jakości powietrza w Polsce na XXVII Forum Ekonomicznym Problemy społeczne, BIZNES - 6 września zapraszamy na panel dyskusyjny „Jak skutecznie rozwiązać problem smogu?” w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

W tym roku smog stał się jednym z głośniejszych tematów debaty publicznej. W miesiącach zimowych w całym kraju informowano o przekroczeniach dopuszczalnych stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu, ogłaszano tzw. alarmy smogowe, a szkoły i przedszkola otrzymywały wytyczne, aby nie wychodzić z dziećmi na spacery. Oficjalne dane mówią o ponad 48 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce rocznie spowodowanych złą jakością powietrza.

Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najniższych w skali Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) negatywnie wpływając na zdrowie i jakość życia Polaków. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency – EEA) 79% do 86% mieszkańców Polski jest bezpośrednio narażonych na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza. Oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Europie i co więcej, trujemy innych. Jak pokazują badania, cząsteczki benzo(a)pirenu łącząc się z obecnymi w atmosferze cząsteczkami aerozoli mogą pokonywać bardzo duże odległości, nie tracąc przy tym swoich toksycznych właściwości.

Dla wielu osób zanieczyszczone powietrze kojarzy się głównie z fabrykami, ich wysokimi kominami albo samochodami. Tymczasem największy problem mieszka razem z nami pod jednym dachem – to przestarzałe piece, którymi Polacy ogrzewają swoje domy. W Polsce działa ich 3 825 000, z czego 80% stanowią najbardziej emisyjne kotły zasypowe ręczne i niemalże co drugi z nich ma więcej niż 10 lat (16% to kotły starsze niż 20-letnie). Kluczowe znaczenie ma również bardzo niski poziom efektywności energetycznej polskich domów jednorodzinnych, w których mieszka połowa Polaków. Stanowią one 90% ogółu budynków mieszkalnych w kraju. Ponad 70% z nich ma niski i bardzo niski standard energetyczny. Są niewystarczająco docieplone, a zgodnie z danymi GUS jedynie 11% gospodarstw domowych, posiada możliwość regulacji systemu ogrzewania, z czego tylko 3,2% w postaci zaworów termostatycznych regulujących temperaturę w każdym pomieszczeniu. Efektywność energetyczna budynków mieszkalnych ma olbrzymie znaczenie, ponieważ jej poziom determinuje zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, a tym samym ilość spalanego paliwa.

A to już wiesz?  Trwa V edycja programu społecznego Decydujesz, pomagamy!

Przed nami kolejny sezon grzewczy, a potem następne. Sytuacja jest poważna i wymaga podjęcia pilnych, ale przemyślanych i skoordynowanych działań ograniczających zjawisko smogu. Tylko w ten sposób problem smogu z roku na rok będzie stawał się coraz mniej uciążliwy. Problem, który wbrew pozorom nie pojawił się nagle, tylko trwa już od wielu lat. 

Wiele samorządów, zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, uruchomiło programy wsparcia wymiany źródeł ciepła. Na przykład, jednym z prężnie działających miast w walce ze smogiem jest ponad czterdziestotrzytysięczny Grodzisk Mazowiecki, którego działania mogą stanowić przykład i być z powodzeniem powielane w wielu innych podobnych samorządach. Podczas dyskusji panelowej zaprezentujemy wyniki badania, które wyraźnie pokazują, że całkowite odejście od kotłów na paliwa stałe może przynieść znaczną poprawę jakości powietrza, a dzięki dotacjom na modernizację systemów grzewczych, inwestycja taka przestaje być dla mieszańców barierą. Będziemy rozmawiać także o tym jak walczyć ze smogiem na poziomie wojewódzkim, jakie technologie mogą nam w tym pomóc oraz jakie są główne założenia rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Nie ma wątpliwości, że poprawa jakości powietrza w Polsce stanowi olbrzymie wyzwanie. Najskuteczniejsze są długoterminowe działania eliminujące przyczynę problemu. Niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowej modernizacji w całym sektorze domów jednorodzinnych. Kompleksowej, czyli obejmującej działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. Zmiana paliwa na niskoemisyjne znacznie lub nawet całkowicie, w przypadku odnawialnych źródeł energii, redukuje emisję zanieczyszczeń. W przypadku, kiedy ograniczone fundusze nie pozwalają na przeprowadzenie kompleksowo wszystkich niezbędnych działań i mieszkańcy decydują się jedynie na wymianę źródła ciepła na mniej emisyjne, konieczne jest uwzględnienie w inwestycji modernizacji systemu ogrzewania poprzez optymalizację jego pracy i dodanie funkcji regulacji temperatury.

Do dyskusji na temat poprawy jakości powietrza w Polsce zaprosiliśmy zarówno przedstawicieli rządu jak i samorządów na szczeblu wojewódzkim oraz lokalnym, a także ekspertów zajmujących się samym zjawiskiem smogu oraz technologiami pozwalającymi ten problem wyeliminować. Udział w panelu potwierdzili: Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju; Andrzej Guła, Prezes Zarządu, Krakowski Alarm Smogowy; Adam Jędrzejczak, Prezes Zarządu, Danfoss Poland; Grzegorz Benedykciński, Burmistrz, Grodzisk Mazowiecki; Wojciech Saługa, Marszałek, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Debatę poprowadzi Dariusz Szwed, Doradca Prezydenta Słupska ds. Zagranicznych.

A to już wiesz?  Kara umowna najtrudniejszym warunkiem negocjacji umowy najmu – raport kancelarii

Panel dyskusyjny odbędzie się w  Sali Balowej, Starego Domu Zdrojowego w Krynicy Zdroju, 6 września 2017 r. w godz.: 13:15 – 14:15.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Dyskusja na temat poprawy jakości powietrza w Polsce na XXVII Forum Ekonomicznym Problemy społeczne, BIZNES - 6 września zapraszamy na panel dyskusyjny „Jak skutecznie rozwiązać problem smogu?” w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Hashtagi: #Problemy społeczne #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy