Data publikacji: 2013-10-17
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Ekonomia społeczna okiem Noblisty
Kategoria: Problemy społeczne, BIZNES
23 października 2013 r. o godz. 16:00 w Ministerstwie Gospodarki odbędzie się wykład otwarty Laureata Pokojowej Nagrody Nobla – prof. Muhammada Yunusa zatytułowany „Czas na przedsiębiorczość społeczną – solidarność na miarę XXI wieku”.
23 października 2013 r. o godz. 16:00 w Ministerstwie Gospodarki odbędzie się wykład otwarty Laureata Pokojowej Nagrody Nobla – prof. Muhammada Yunusa zatytułowany „Czas na przedsiębiorczość społeczną – solidarność na miarę XXI wieku”. Prof. Yunus jest ekonomistą i innowatorem społecznym, doradcą Sekretarza Generalnego ONZ oraz Komisji Europejskiej.
– Celem przedsięwzięcia jest podjęcie badań i zadań dydaktycznych dotyczących przedsiębiorczości społecznej. Chcemy efektywnie tworzyć i rozwijać przedsiębiorstwa społeczne. Będzie to próba zaszczepienia idei przedsiębiorczości społecznej w Polsce, gdzie wciąż jest to temat znany nielicznym grupom odbiorców. Projekt ma na celu edukować i uświadamiać, jak można zmieniać jakość życia uboższej części społeczeństwa, odpowiedzialnie dążyć do osiągania zysków i służyć celom społecznym. Takie założenia leżą u podstaw nowopowoływanej Katedry Przedsiębiorczości Społecznej w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie – podkreśla prof. dr hab. Julian Auleytner, Rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.
– W 1976 roku prof. Yunus stworzył – wbrew radom środowiska finansowego – Grameen Bank, udzielający mikropożyczek biedakom, zwłaszcza kobietom. Działalność banku przyczyniła się do radykalnych zmian społecznych w Bangladeszu. Bank i jego twórca dostali w 2006 roku Pokojową Nagrodę Nobla, a nie nagrodę z ekonomii właśnie dlatego, że zrobili w Bangladeszu rewolucję bez rewolucji – wyjaśnia dr Małgorzata Bonikowska, partner zarządzający ośrodka analitycznego THINKTANK.
– Wizyta Muhammada Yunusa w Polsce to okazja, by promować działania społecznie odpowiedzialne oparte na przedsiębiorczości. Nie chodzi o pomoc socjalną lub filantropię, lecz wsparcie potrzebujących w ich aktywizacji zawodowej, aby mogli pomóc sami sobie. Z partnerstwa biznesu, administracji lokalnej i trzeciego sektora płynie wiele korzyści, a przedsięwzięcia podejmowane przez noblistę znakomicie to pokazują – dodaje Ewa Janikowska, wydawca i popularyzator Muhammada Yunusa w Polsce.
Adresatami spotkania są m.in. młodzież, studenci, osoby związane z III sektorem oraz wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniami przedsiębiorczości społecznej. Przed wykładem prezentowana będzie wystawa przedsiębiorstw społecznych przygotowana przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Po wykładzie prof. Yunus otworzy Katedrę Przedsiębiorczości Społecznej, która powstaje na Wydziale Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.
Wydarzenie będzie doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń z Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla oraz próby uzyskania odpowiedzi na pytanie, czy współpraca biznesu i III sektora jest możliwa i jakie korzyści może przynieść dla obu stron.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie, przedsiębiorstwo społeczne ConCorda, ośrodek analityczny THINKTANK oraz United Nations Global Compact Network Poland.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Problemy społeczne #BIZNES