Data publikacji: 2018-11-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak integrują się mieszkańcy polskich osiedli?
Kategoria: Problemy społeczne, BIZNES
Procesy urbanizacyjne i tempo życia w dużych miastach wpływają negatywnie na relacje międzyludzkie, powodują rozproszenie kontaktów i pogłębiają zjawisko anonimowości. Zgodnie z wynikami badania CBOS, Polacy nie utrzymują zbyt bliskich relacji z sąsiadami.
Procesy urbanizacyjne i tempo życia w dużych miastach wpływają negatywnie na relacje międzyludzkie, powodują rozproszenie kontaktów i pogłębiają zjawisko anonimowości. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w 2017 roku przez CBOS, Polacy nie utrzymują zbyt bliskich relacji z sąsiadami. Zdarzają się jednak osiedla, na których sąsiedzka integracja to coś więcej niż grzecznościowe „Dzień dobry”.
– We wrześniu na naszym profilu w mediach społecznościowych zapytaliśmy mieszkańców polskich osiedli o to, jakie inicjatywy sąsiedzkie podejmują w swoich miastach. Byliśmy mile zaskoczeni, bo okazuje się, że Polacy coraz częściej doceniają lokalność i sami aranżują aktywności integrujące ich z sąsiadami. Najciekawsze inicjatywy zostały przez nas nagrodzone – mówi Michał Piotrowski, Dyrektor Regionalny największego w Polsce podmiotu zajmującego się kompleksowym zarządzaniem nieruchomości mieszkaniowych, marki TuMieszkamy.
Wsparcie i pomoc podstawą relacji sąsiedzkich
Dobre relacje sąsiedzkie nie tylko uprzyjemniają mieszkanie w danym miejscu, ale pozytywnie wpływają na komfort życia i poczucie bezpieczeństwa – są sytuacje, w których każdy potrzebuje pomocy. Jak wynika z sondażu CBOS drobna pomoc sąsiedzka jest powszechna i świadczenie jej deklaruje aż 72 proc. respondentów. Potwierdza się to także w odpowiedziach zebranych przez TuMieszkamy: odbiór paczki od kuriera, podlanie kwiatów pod nieobecność sąsiada czy wyprowadzenie psa były wymieniane najczęściej. Zdarzają się także bardziej kreatywne inicjatywy: w jednym z poznańskich bloków mieszkańcy zorganizowali mini bank żywności w formie tablicy ogłoszeń, na której przypinane zostają kartki z informacją, kto i co chciałby oddać. Z kolei mieszkańcy osiedla w Rudzie Śląskiej wpadli na pomysł „kawiarenki naprawczej” czyli spotkań w klubie osiedlowym, podczas których bezpłatnie naprawiają sprzęty domowe. Popularną inicjatywą, która wpływa pozytywnie nie tylko na relacje sąsiedzkie, ale i środowisko są wspólne przejazdy. Zważywszy na rosnące problemy komunikacyjne polskich miast wspólne rozwożenie dzieci do przedszkola lub szkoły pozwoli na ograniczenie się ilości aut wyjeżdżających na ulicach, a tym samym, zmniejszą się korki i przejazd będzie szybszy. W odpowiedziach pojawiały się także inicjatywy wspierające starszych, często samotnych lokatorów. Na uwagę zasługuje tablica, na której potrzebujący mieszkańcy mogą zamieścić ogłoszenie z prośbą o pomoc w czynnościach, na które brakuje im sił, np. wyprowadzenie psa czy drobne prace domowe.
Pomoc, ale i wspólna zabawa
Zdecydowana większość respondentów (84 proc.) biorących udział w sondażu CBOS, ogranicza się jedynie do kontaktów grzecznościowych ze swoimi sąsiadami. Tylko 35 proc. osób zapytanych przez CBOS w 2017 roku, twierdziło, że utrzymuje z sąsiadami kontakty towarzyskie oraz, że zaprasza ich do swojego domu. Dlatego ważne są aktywności organizowane na neutralnym, wspólnym gruncie, takie jak pikniki rodzinne lub festyny. Wśród odpowiedzi zebranych przez TuMieszkamy pojawiał się pomysł Sylwestra sąsiedzkiego, a także klubików osiedlowych, w których sąsiedzi mogliby wspólnie spędzać czas. Każda okazja jest dobrym pretekstem do wspólnego celebrowania, które skraca dystans, integruje i buduje dobre relacje.
Problemy z nawiązywaniem relacji międzyludzkich oraz samotność to znak współczesnych czasów. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w Polsce wzrasta odsetek jednoosobowych gospodarstw domowych: w 2007 roku odsetek wynosił 19,5%, a w 2017 roku 23,5%. Problem nie dotyczy tylko naszego kraju – liczba jednoosobowych gospodarstw domowych rośnie w całej Unii Europejskiej. Wzrasta tempo życia, ludzie stają się bardziej mobilni i zazwyczaj są pochłonięci codziennymi sprawami, a to wpływa na osłabienie relacji międzyludzkich i wybór życia w pojedynkę. – Chcemy zwalczać zjawisko anonimowości oraz samotności na polskich osiedlach. Zachęcamy mieszkańców zarządzanych przez nas nieruchomości, aby otworzyli się na siebie i byli dla siebie dobrymi sąsiadami – mówi Michał Piotrowski, Dyrektor Regionalny marki TuMieszkamy. – Inicjatywy niosące wzajemną pomoc i budujące dobre relacje we wspólnotach mieszkaniowych powinny być inspiracją dla innych. Właśnie dlatego chcemy je nagradzać i nagłaśniać. Wszyscy jesteśmy zabiegani. Wierzymy jednak, że wystarczy zainspirować kilka osób w bloku, aby dokonały się diametralne zmiany i polepszenie relacji między mieszkańcami – dodaje Piotrowski.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #Problemy społeczne #BIZNES