Wypoczynek

Pływanie zdrowe dla ciała. Co na to nasze oczy?

Pływanie zdrowe dla ciała. Co na to nasze oczy?
INFORMACJA PRASOWA Warszawa, 17 sierpnia 2020 r. Pływanie zdrowe dla ciała. Co na to nasze oczy? Pływanie to jedna z ulubionych aktywności fizycznych Polaków ,

INFORMACJA PRASOWA
Warszawa, 17 sierpnia 2020 r.

Pływanie zdrowe dla ciała. Co na to nasze oczy?

Pływanie to jedna z ulubionych aktywności fizycznych Polaków , dlatego nie dziwi fakt, że po okresie kwarantanny sukcesywnie wielu z nas będzie powracało do regularnych wizyt na pływalni. Pływanie pozytywnie wpływa na zdrowie, pozwalając nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale również wzmocnić kości i strukturę mięśni czy poprawić wydolność układu oddechowego. Przebywanie w chlorowanej wodzie może jednak nieść ze sobą również negatywne skutki, np. dla naszych oczu, które po wizycie na pływalni stają się zaczerwienione, wysuszone i często szczypią. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Nareszcie!
Tak, to już dziś! Dziś już można! Po raz pierwszy od dawna, nie przywitasz początku tygodnia zdaniem „nie lubię poniedziałków”. Masz dziś bowiem w planach udać się na pływalnię, z której ostatni raz korzystałaś… sama już nie pamiętasz kiedy. Wcześniej doskwierał Ci brak czasu, a potem epidemia. Jednak teraz już nie będzie wymówek – czepek, strój kąpielowy i okulary zostały skompletowane już kilka tygodni temu. Do wyprawki dorzucasz jeszcze do plecaka klapki oraz ręcznik i wychodzisz z domu.

Kiedy opuszczasz pływalnię tylko jedna myśl kołacze Ci się w głowie: „warto było”! Chociaż spodziewałaś się tłumów, udało się skorzystać ze wszystkich atrakcji bez oczekiwania w długich kolejkach, a dwie godziny minęły błyskawicznie. Po niedługim czasie okazuje się jednak, że tego entuzjazmu nie podzielają Twoje oczy, który zaczynają Cię szczypać, a dodatkowo są wysuszone i zaczerwienione. Czy to zawsze musi tak wyglądać?

Skąd ten problem?
Dolegliwości związane z podrażnieniem oczu (m.in. swędzenie, łzawienie czy ból) dotyka wiele osób, które korzystają z pływalni. Wśród przyczyn tego zjawiska wymienia się m.in. chlorowaną wodę, zbyt niski lub zbyt wysoki poziom pH wody, obecność drobnoustrojów i bakterii negatywnie oddziałujących na oczy, a nawet pot pozostawiany przez innych uczestników basenu. Niezależnie od powodów warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą zadbać o oczy, a w razie potrzeby zminimalizują dolegliwości. Co możemy zrobić?

A to już wiesz?  Jak zimą zadbać o siebie? 5 sprawdzonych porad od Bakalland

1. Stosuj okulary do pływania – stanowią one pierwszą i podstawową ochronę naszych oczu podczas pływania. Przy ich wyborze nie należy kierować się zasadą „pierwsze lepsze”, a na zakup powinniśmy poświęcić więcej niż 2 minuty. Podstawowym elementem jest szczelność okularów, tak, aby woda nie dostawała się do oczu. Dodatkowo muszą być dopasowane do kształtu naszej twarzy i posiadać regulowany pasek, abyśmy mogli uniknąć nieprzyjemnego ucisku. Dopiero ostatnim elementem jest cena – często tanie okulary nie spełniają swojej funkcji, a to powoduje brak komfortu podczas ich użytkowania.

2. Zdejmuj soczewki kontaktowe – osoby na co dzień korzystające z tej formy korekcji wady wzroku, nie powinny używać soczewek podczas pływania w basenie. Na ich powierzchni mogą bowiem odkładać i namnażać się drobnoustroje, które często doprowadzają do dolegliwości takich jak: ból, pieczenie, swędzenie czy przekrwienie oczu.

3. Korzystaj z kropli nawilżających – to jedna z najszybszych i najskuteczniejszych metod przyniesienia ulgi naszym oczom, w sytuacji, gdy odczuwamy zmęczenie, pieczenie, suchość i zaczerwienienie oczu. Dlatego krople nawilżające (np. Hyal-Drop multi) powinniśmy dołączyć do obowiązkowego wyposażenia podczas wizyty w parku wodnym czy na pływalni.

4. Przemywaj oczy – kiedy odczuwamy m.in. zaczerwienienie oczu po wizycie na pływalni powinniśmy je przemyć używając do tego specjalnego roztworu soli fizjologicznej. Można ją zakupić w każdej aptece.

5. Unikaj pocierania oczu – czynność ta w założeniu ma przynieść nam ukojenie, jednak w rzeczywistości możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. Na naszych rękach znajdują się bowiem bakterie, które, jeśli trafią do oczu, mogą jedynie spotęgować dolegliwości. W skrajnych przypadkach długotrwałe pocieranie może spowodować uszkodzenie naczynek włosowatych.
Odpowiednia ochrona naszych oczu pozwoli zadbać o ich komfort, pozwalając przy tym uniknąć uciążliwych dolegliwości.

Bibliografia:
1. https://www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/hyal-dropr-multi/
2. https://www.benefitsystems.pl/fileadmin/benefitsystems/relacje_inwestorskie/Centrum_Prasowe/MultiSport_Index_2019/Prezentacja_MultiSport_Index_2019.pdf

A to już wiesz?  cyberprzestępcy zmieniają priorytety i rzadziej stosują phishing

Hyal-Drop® multi
Wyrób medyczny Hyal-Drop® multi zapewnia natychmiastowe nawilżenie i odświeżenie oczu, dobrze sprawdzając się w środowiskach dla nich nieprzyjaznych (np. w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach czy podczas długotrwałej pracy przy komputerze).
Produkt Hyal-Drop® multi to klarowny roztwór kropli do oczu, nie zawiera środków konserwujących.
Produkt Hyal-Drop® multi zawiera naturalny polimer, kwas hialuronowy (w postaci hialuronianu sodu), który występuje w strukturach zdrowego oka ludzkiego oraz w naturalnym filmie łzowym.
Produkt Hyal-Drop® multi można stosować w celu nawilżania i zwilżania miękkich i twardych soczewek kontaktowych podczas noszenia, co znacznie poprawia komfort ich stosowania w trakcie całego dnia.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy