Fabryka YTONG w Sieradzu już po raz czwarty zajęła I miejsce w Europejskim Konkursie Jakości i po raz kolejny okazała się być najlepszym z 33 zakładów produkujących bloczki YTONG w całej Europie. Zakłady w Sieradzu i Ostrołęce nieprzerwanie od dziewięciu lat zajmują pierwsze miejsca w konkursie.
Unikalna jakość polskich bloczków YTONG pozwala odróżnić je od zalewających rynek materiałów produkowanych bez atestów i certyfikatów. Oryginalny YTONG to wzorcowo wykonany biały bloczek o jednolitej strukturze, który w hurtowniach rozpoznamy dzięki charakterystycznym opakowaniom z termokurczliwej żółtej folii.
Jednym z elementów procesu produkcji YTONGa jest specyficzny proces utwardzania zwany autoklawizacją. Wyroby autoklawizowane są odporne na agresję ze strony substancji chemicznych (np. roztworów siarczanów). – Nie jest prosta produkcja betonu komórkowego – stwierdza mgr inż. Roman Winiarczyk, Kierownik Zakładu Xella w Sieradzu. – Wszystkie reakcje chemiczne odbywają się w fazie stałej, trudnej do przewidzenia. Jednocześnie do produkcji betonu komórkowego stosuje się surowce o różnych właściwościach, trudnych do wychwycenia dla przeciętnego producenta tego materiału. Wady wychodzą na jaw dopiero podczas procesu autoklawizacji. Autoklawizacja wpływa na szereg parametrów technicznych betonu komórkowego, takich jak: wytrzymałość, odporność na mróz i skurcz – parametrów, które są istotne przy eksploatacji budynków.
We współczesnych zakładach produkujących YTONG procesem produkcji steruje komputer. Piasek bardzo dokładnie mieszany jest z wodą, cementem i wapnem, a następnie wlewany do form. Spulchnienie masy powodują różnorodne dodatki, dzięki którym bloczki mają równomierne pory, a nowoczesne, precyzyjne urządzenia krojące zapewniają tolerancję wymiarową do 1 mm . Również proces autoklawizacji jest komputerowo dostosowany do poszczególnych produktów YTONGa.
W sieradzkim laboratorium zakładowym jakość gotowych wyrobów jest nieustannie sprawdzana. – Z bloczka wycina się kostki, które następnie się suszy – opowiada mgr Krzysztof Stępień, Kierownik Laboratorium Zakładu Xella w Sieradzu. – Wysuszony sześcian umieszczany jest w prasie i poddawany próbie wytrzymałości na ściskanie. W pełni zautomatyzowany proces nadzoruje maszyna do prób wytrzymałościowych. Kostka ściskana jest aż do kompletnego zniszczenia. Przykładowo: wymagana wartość wytrzymałości materiału klasy PP 2 jest nie mniejsza niż 2 MPa. Wartość produkowanych przez nas materiałów wynosi około 2,8 MPa, czyli nasze realia przewyższają wymogi o 40%.
YTONG staje się coraz popularniejszym materiałem budowlanym w Polsce. Z bloczków YTONG można budować ściany zewnętrzne i działowe. Ściany zewnętrzne składają się z jednej warstwy i nie wymagają stosowania dodatkowego ocieplenia, co ma wpływ na zmniejszenie kosztów stanu surowego inwestycji. Dzięki dokładności wykonania, użyciu odpowiednich zapraw i specjalnych narzędzi, budowanie w systemie YTONG trwa 2,5 razy krócej niż w tradycyjnej technologii muru warstwowego. Dokładność produkcji i nanoszenie cienkiej spoiny powoduje, że ściany nie są narażone na powstawanie mostków termicznych.
Powodzenie YTONGa spowodowało próby tworzenia jego odpowiedników, dlatego znak handlowy YTONG został zastrzeżony. Był to pierwszy zastrzeżony znak handlowy materiału budowlanego w historii, a szczegóły jego produkcji nadal pozostają tajemnicą.
Pamiętajmy, że kupując nawet bardzo podobny materiał, nie uzyskamy dokładnie takich samych parametrów, jakie ma YTONG. YTONG już od ponad 80 lat gwarantuje nam, że nasz dom będzie zdrowy, trwały i tani w eksploatacji.
Jakość sieradzkiego YTONGa – film wideo.
###
Europejski Konkurs Jakości szczegółowo ocenia cechy wyrobów z punktu widzenia klienta. Sprawdzane są wymiary bloczków, jakość krawędzi i powierzchni, sposób ułożenia na palecie, oznaczenie i zafoliowanie bloczków. Próbki są wybierane losowo, ze wszystkich produkowanych rodzajów i klas materiałów. Kontrola odbywa się dwa razy do roku, w każdym zakładzie. Do ostatecznej klasyfikacji uwzględniana jest średnia arytmetyczna z obu kontroli. Każdy zakład startuje z maksymalną ilością 1000 punktów. Ocena bloczków jest prowadzona według schematu opracowanego przez specjalistów Xella do spraw jakości. Na jego podstawie bloczki posiadające wady nie uzyskują maksymalnej ilości punktów, co automatycznie wpływa na gorszy wynik końcowy kontroli. W konkursie biorą udział wszystkie 33 europejskie zakłady YTONG, należące do koncernu Xella, z: Francji, Słowacji, Chorwacji, Bułgarii, Słowenii, Niemiec, Austrii, Belgii, Holandii, Węgier, Czech i Polski.
###
Firma XELLA Polska Sp. z o.o. oferuje produkty marki YTONG i SILKA, stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Produkcja materiałów odbywa się w 13 nowoczesnych zakładach na terenie całej Polski. Sprzedaż firma Xella prowadzi poprzez sieć dystrybucji na terenie całego kraju oraz w krajach takich jak: Litwa, Łotwa, Ukraina, obwód Kaliningradzki. W grupie zatrudnionych jest około 870 osób.
Więcej informacji w serwisach: www.xella.pl, www.xella20cm.pl, www.budowane.pl, www.portalrolniczy.pl oraz na blogu: blog.xella.pl/budujemy.