Wiadomości branżowe

Rusz się rodzino! Ćwicz z dzieckiem 15 minut dziennie

Nasze dzieci przestały się ruszać i mają fatalne wyniki badań, za kilkanaście lat będą mieć zawały i udary, będą chorować na cukrzycę i nerki - alarmuje Reader's Digest w czerwcowym wydaniu, ujawniając wyniki najnowszych polskich badań. Z opublikowanych przez Reader‘s Digest badań przesiewowych wśród najmłodszych (SOPKARD 1999-2009) wynika, że dwóch na trzech sopockich zdrowych 15-latków wcale nie jest zdrowych. Wykrywano u nich podwyższone ciśnienie krwi, poziomu cholesterolu i cukru, problemy z tarczycą, nerkami i dziąsłami, stany depresyjne, i nadwagę. Jeszcze gorzej jest, wynika z wcześniejszych badań, w innych regionach kraju.Winą za zły stan zdrowia młodego pokolenia specjaliści obarczają w dużym stopniu rodziców - to oni akceptują sposób odżywiania się i kompletny brak ruchu, główne przyczyny złej kondycji. Ten drugi czynnik łatwo zlikwidować, zwłaszcza w czasie wakacji - wystarczy 15 minut ćwiczeń fizycznych dziennie, by szybko odczuć ich pozytywne skutki. Naukowcy, których badania przytacza Reader's Digest, dowiedli, że to nie komputery i telewizja odciągają dzieci od aktywności fizycznej, ale brak

Nasze dzieci przestały się ruszać i mają fatalne wyniki badań, za kilkanaście lat będą mieć zawały i udary, będą chorować na cukrzycę i nerki – alarmuje Reader’s Digest w czerwcowym wydaniu, ujawniając wyniki najnowszych polskich badań.

Z opublikowanych przez Reader‘s Digest badań przesiewowych wśród najmłodszych (SOPKARD 1999-2009) wynika, że dwóch na trzech sopockich zdrowych 15-latków wcale nie jest zdrowych. Wykrywano u nich podwyższone ciśnienie krwi, poziomu cholesterolu i cukru, problemy z tarczycą, nerkami i dziąsłami, stany depresyjne, i nadwagę. Jeszcze gorzej jest, wynika z wcześniejszych badań, w innych regionach kraju.

Winą za zły stan zdrowia młodego pokolenia specjaliści obarczają w dużym stopniu rodziców – to oni akceptują sposób odżywiania się i kompletny brak ruchu, główne przyczyny złej kondycji. Ten drugi czynnik łatwo zlikwidować, zwłaszcza w czasie wakacji – wystarczy 15 minut ćwiczeń fizycznych dziennie, by szybko odczuć ich pozytywne skutki. Naukowcy, których badania przytacza Reader’s Digest, dowiedli, że to nie komputery i telewizja odciągają dzieci od aktywności fizycznej, ale brak przykładu w domu.

Zacznijcie ćwiczyć razem z dziećmi – namawia rodziców Reader’s Digest. Rusz się rodzino, wpisz aktywność fizyczną w rozkład codziennych zajęć – zachęcają na łamach miesięcznika specjaliści. „Specjaliści twierdzą, że godzina ćwiczeń dziennie pozwala znacznie zredukować ryzyko zachorowań” – mówi Anna Esden-Tempska, redaktor naczelna polskiej edycji Reader’s Digest. „Ale podkreślają też, że każda chwila poświęcona na ruch to mniejsze zagrożenie chorobami. Uważają, że na początek wystarczy choćby15 minut wspólnych ćwiczeń, by polepszyć kondycję i dziecka, i rodzica. Powstanie między nimi nowa, silna więź, a ruch być może wpisze się w kanon codziennych zwyczajów”.

Niestety, młodzi ruszają się coraz mniej. Z Europejskich Badań Zachowań Zdrowotnych wśród Młodzieży Szkolnej 41 krajów (HBSC) wynika, że o ile 11 lat temu co czwarty 15-latek zaledwie „raz raz w tygodniu, rzadziej lub nigdy” wykonywał ćwiczenia z dużym wysiłkiem fizycznym, to w 2006 roku tak małą aktywność deklaruje już co trzeci. W bezruchu trwają od najmłodszych lat – na przerwach pierwszoklasista już nie gania, siedzi pod ścianą i gra na komórce, chrupiąc chipsy i słodycze. „To ostatnia chwila na rozruszanie młodych” – podkreśla Anna Esden-Tempska. 

A to już wiesz?  Galopem po Internecie

 

Miesięcznik Reader’s Digest to najpopularniejszy magazyn na świecie, który co miesiąc trafia do niemal 80 milionów czytelników. Ukazuje się w 50 krajach i 21 językach. To magazyn o różnorodnej tematyce – od zdrowia, ekologii, po egzotyczne podróże i pasjonujące historie z życia. Wydawnictwo Reader’s Digest jest częścią The Reader’s Digest Association, Inc. (www.rd.com), światowego wydawnictwa, które jest liderem marketingu bezpośredniego i tworzy książki, nagrania muzyki, wideo i publikacje w Internecie. Więcej informacji znaleźć można na stronie polskiej edycji www.digest.pl

 

Źródło Tarsago Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy