Wiadomości branżowe

Sportowy sukces politechników

Młodzi sportowcy z Politechniki Gdańskiej zajęli pierwsze miejsce wśród politechnik w Akademickich Mistrzostwach Polski. W klasyfikacji generalnej uplasowali się na drugiej pozycji, tuż za Uniwersytetem Warszawskim. To nie lada osiągnięcie, wszak w rozgrywkach uczestniczyło 220 szkół wyższych, a w gronie zawodników znaleźli się zawodowcy, m.in. wioślarka Agnieszka Renc oraz wyśmienity pływak Paweł Korzeniowski.– To dla nas bardzo duży sukces i ogromna duma, bo chociaż jesteśmy zwyczajną akademicką drużyną uplasowaliśmy się na samym szczycie. Klasyfikacja generalna pokazuje, że w zwodach brały udział wszystkie uczelnie wyższe, także akademie wychowania fizycznego i sportu. Co więcej w niektórych dyscyplinach startowali zawodowi sportowcy – opowiada z zadowoleniem w głosie, Emilia Miszewska, pływaczka i prezes Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Gdańskiej.W ubiegłorocznych mistrzostwach studenci PG zajmowali trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej, a drugą wśród politechnik.– W obu dziedzinach polepszyliśmy wynik. Myślę, że sukces zapewniła nam konkurencja żeglarska, w której okazaliśmy się po prostu

Młodzi sportowcy z Politechniki Gdańskiej zajęli pierwsze miejsce wśród politechnik w Akademickich Mistrzostwach Polski. W klasyfikacji generalnej uplasowali się na drugiej pozycji, tuż za Uniwersytetem Warszawskim. To nie lada osiągnięcie, wszak w rozgrywkach uczestniczyło 220 szkół wyższych, a w gronie zawodników znaleźli się zawodowcy, m.in. wioślarka Agnieszka Renc oraz wyśmienity pływak Paweł Korzeniowski.

– To dla nas bardzo duży sukces i ogromna duma, bo chociaż jesteśmy zwyczajną akademicką drużyną uplasowaliśmy się na samym szczycie. Klasyfikacja generalna pokazuje, że w zwodach brały udział wszystkie uczelnie wyższe, także akademie wychowania fizycznego i sportu. Co więcej w niektórych dyscyplinach startowali zawodowi sportowcy – opowiada z zadowoleniem w głosie, Emilia Miszewska, pływaczka i prezes Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Gdańskiej.

W ubiegłorocznych mistrzostwach studenci PG zajmowali trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej, a drugą wśród politechnik.
– W obu dziedzinach polepszyliśmy wynik. Myślę, że sukces zapewniła nam konkurencja żeglarska, w której okazaliśmy się po prostu świetni. Wyniki żeglarzy umocniły naszą pozycję zarówno w klasyfikacji ogólnej, jak i uczelni technicznych – opowiada Emilia. – Dobrze poszło nam także w przełajach, ergometrze wioślarskim, judo mężczyzn, lekkiej atletyce, narciarstwie, piłce ręcznej kobiet, pływaniu, siatkówce plażowej, szachach, tenisie ziemnym i stołowym mężczyzn oraz we wspinaczce sportowej.

Akademickie Mistrzostwa Polski są kontynuacją organizowanych od roku 1961 Mistrzostw Polski Szkół Wyższych. Organizatorem rozgrywek jest Akademicki Związek Sportowy. Mistrzostwa pozwalają wyłonić najlepsze uczelnie. Na podstawie punktacji przyznawane są tytuły i medale dla czołowych szkół z grona politechnik, uniwersytetów, akademii, akademii wychowania fizycznego oraz uczelni medycznych, zawodowych i niepublicznych. Nie ma już jednak  – jak w ubiegłorocznych Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych – oddzielnych zawodów dla poszczególnych typów uczelni.

Rywalizacja akademicka trwa rok i obejmuje 40 dyscyplin, od kolarstwa poprzez zawody pływackie, a na judo i brydżu skończywszy. W dyscyplinach tych prowadzona jest klasyfikacja drużynowa. Ponad połowa z nich, przede wszystkim w sportach zespołowych, rozgrywana jest w systemie eliminacyjnym. Oznacza to, że do występu w finale potrzebne jest przebrnięcie jednego lub dwóch etapów eliminacji.
19 dyscyplin, głównie w sportach indywidualnych, rozgrywanych jest w bezpośredniej rywalizacji i na jednych zawodach.
– Zawody rozpoczynają się w połowie listopada brydżyści, a kończą we wrześniu żeglarze – zaznacza Emilia.

A to już wiesz?  Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co trzecie opakowanie jaj pochodzi z chowów alternatywnych

Zdobycie największej liczby punktów w trzydziestu najlepszych startach daje uczelni tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Politechnika Gdańska została więc wicemistrzem, zdobywając 1794 punkty. Lepszy był tylko Uniwersytet Warszawski, który nazbierał 1902 punkty. Na trzeciej pozycji uplasował się Uniwersytet Adama Mickiewicza gromadząc 1761,5 punktu.
Zwycięstwo w jednej z dyscyplin upoważnia zaś uczelnię do udziału w Akademickich Mistrzostwach Europy.

Gala rozdania nagród odbędzie się 17 października w Kopalni Soli w Wieliczce.
– Podejrzewam, że uroczystość jak zwykle będzie pięknie przygotowana, a wręcz dopracowana do ostatniego szczegółu, gdyż jest uhonorowaniem trudu rocznego cyklu zawodów. Wielkim zaszczytem będzie odbieranie nagrody w imieniu naszych sportowców, ponieważ na sukces złożyły się nie tylko miejsca medalowe, ale sama chęć udziału i podjęcia rywalizacji w barwach Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Gdańskiej. Każda osoba, która podjęła trud treningów, ma w tym sukcesie swój udział – podkreśla Emilia, dziękując osobno zawodnikom i trenerom, a osobno władzom uczelni finansującym wyjazdy, obozy i organizacje imprez sportowych.

Wyniki dostępne są na stronie internetowej: http://www.amp.azs.pl/content/view/297/246/

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy